Specialklubben för Västgötaspets

Hanar/Males – födda efter 2000

Beskrivningsprotokoll / description protocols

Här kan du se beskrivningsprotokoll i pdf-format. Du behöver Acrobat Reader för att kunna läsa dem. Du kan ladda ner det gratis här .

Hundarna står i bokstavsordning enligt registrerat namn.

Obs: Om någon detalj missades vid beskrivningen – kontakta vid tillfälle någon beskrivare som då kan komplettera den detaljen.



You can read the description protocol in PDF-format. You will need  Acrobat Reader to read them. Download here for free.

The dogs are presented in alphabetical order according to the name in the pedigree.

 

 
A

Ahlvikarens Franz SE32156/2014
Ahlvikarens Kjell SE38577/2014
Ahlvikarens Valle SE41850/2015
Aisopos Loke S43580/2009
Alla Tiders Frej Fiddelej S63991/2009 Unghundsbeskrivning
Alla Tiders Frej Fiddelej S63991/2009
Alla Tiders Fridolf Filur S63992/2009
Antimos Bullerby Äskil S70939/2007
Arthur Augustus Västgötaland NHSB: 2955399
Arne SE57498/2011
Atle SE31521/2012

Till toppen av listan

B

Bodatorp Primus Primör SE32379/2012
Bodeneis Garr Geri FI15672/12
Brandklipparen’s Urax
S48293/2002
Brandklipparen’s Yroll SE18068/2010
Brandklipparen’s Zeke SE33496/2013
Brandklipparen’s Zevs SE33495/2013
Brandklipparen’s Ågren SE12653/2014
Brandklipparen’s Åskar SE12654/2014

Till toppen av listan

C

Chipsmakers Amatör Casanova S35105/2005
Chipsmakers Bergsprängartango S41622/2005
Chipsmakers Dansar Aldrig Nykter S35058/2007
Chipsmakers Djingis-Khan S35055/2007

Chipsmakers Fyra Sekunder S16584/2008
Chipsmakers Fula Gubbar S16583/2008
Chipsmakers För Kung och Fosterland S16585/2008
Chipsmakers Gösta Gigolo S28384/2008
Chipsmakers Hoppa Hulle SE30071/2010
Chipsmakers Här Kommer Det En Viking SE30069/2010
Chipsmakers Här Kommer Lilla Ludde SE30070/2010

Chipsmakers Inte Alls Förbannad SE33213/2012
Chipsmakers Joey Killer SE32043/2013
Chipsmakers Kung I Baren SE11141/2014
Chipsmakers Leende Guldbruna Ögon SE21526/2014
Chipsmakers Livet Är En Fest SE21525/2014
Chipsmakers Morsan É Okej SE22792/2015 (OBS! Fel regnr på protokollet)
Chipsmakers Nummer Ett SE56963/2015
Clasus Merlin DK00212/2014
Clasus Miller DK000214/2014
Clasus Milo SE54596/2015 (DK00213/2013)
Clasus Noah DK13231/2015
Clasus Tais DK08160/2012
Curragh’s Celtae Cernunnos NHSB2398724
Curragh’s Givion Gnomus NHSB 2923123

Till toppen av listan

D

Danga’s Lufsen-V S13411/2006
Danga’s Nicke Nyfiken-X S14596/2008
Danga’s Pelle Svanslös-Z SE20114/2010
Danga’s Peter Pan-Z SE20112/2010
Danga’s Quint-Å SE11137/2011
Danga’s Robin Hood-Ä SE25811/2011
Danga’s Sir Väs-Ö SE50541/2011
Danga’s Tuffa Viktor-A SE14283/2012
Danga’s Urax-B SE29350/2012
Danga’s Urchin-B SE29351/2012
Danga’s X-Force-D SE56752/2013
Danga’s Zen-G SE26678/2014 
Danga’s Zeus-G DK12696/2014 (SE26679/2014) – Unghundsbeskrivning
Dangas Åskar-H SE43944/2014
Danga’s Äragon Thorson-I SE28888/2015
Danga’s Ärling Thorson-I SE28892/2015
Dunmålas Gordon SE37986/2014
Dunmålas Gusten SE37985/2014
Duritzans Harley-Davidson
S45213/2009

Duritzans Hendersson S45218/2009
Duritzans Nestor Kirchner SE10874/2011
Duritzans Nimbus S45215/2009
Duritzans Sunbeam S45219/2009
Duritzans Yamaha S45217/2009

Till toppen av listan

E

Eldhästens Fingal Filur SE13187/2014
Eldhästens Floke Fokus SE13188/2014

Till toppen av listan

F

Fennican Ampere Aissasson SE61833/2011
Feuervale’s Over The Top
SE13903/2013
Fixan’s Casino S31259/2004 – Veteranbeskrivning
Fixan’s Figo Frispark
S52770/2006

Fixan’s Göte Väst S51115/2008
Fixan’s Isak Isbrytare SE13000/2010
Fixan’s James Jackpot SE13111/2011
Fixan’s Jöran Jordgubbe SE13114/2011
Fixan’s Lasse Lucidor SE31229/2012
Fixan’s Milton Milsten SE34201/2012
Fixan’s Otis Optimist SE34852/2013
Fixan’s Pesto Pepperoni SE54854/2014 – Unghundsbeskrivning
Fixan’s Qringel Qrok SE13955/2015 – Unghundsbeskrivning
Freddie DK06278/2011

Till toppen av listan

G

Greentops It’s James Blond Advance
Grinouk de Jommokk
 NHSB 2904575
Grålötens Kalles Kaviar
 SE41327/2015
Grålötens Linus På Linjen SE46247/2014
Grålötens Major Morgonkrök SE41998/2013
Grålötens Mister Magoo SE41997/2013
Grålötens Nubbe Näbbmus SE50092/2012
Grålötens Rumplösa Rally Rune
SE37623/2010
Grålötens Simon Startskott
S62955/2008

Grålötens Taggad Till Tusen S63016/2006

Till toppen av listan

H

Hultahäxans Arne-Atropin SE39423/2015
Hultahäxans Axel-Axilur SE39418/2015
Hurradonet Frej S39955/2007
Hurradonet Knut Nu S18939/2006

Häckamorrans Nemo SE46480/2014
Häckamorrans Yago SE46479/2014
Höckgårdens Anton SE65693/2010
Höckgårdens Arn SE65691/2010
Höckgårdens Frans S70273/2007
Höckgårdens Turbo
S62821/2006
Höckgårdens Turbo S62821/2006 (veteranbeskrivning)
Hörsbergs Duddley Do Right SE57936/2011

Till toppen av listan

I

Ivar Stian des Coeurs d’Alene LOF225

Till toppen av listan

J

Jackdow’s Orvar Onyx SE32383/2012
Jaxonville Matti Mainio  FIN32007/07
Jaxonville Usko Vaan   FI56684/12

Jaxonville X-Tempore Vaan SE53923/2014 (FI43271/13)

Till toppen av listan

K

Kalvsjöholms Adam S16412/2008
Kalvsjöholms Aron S16414/2008
Knalletorpets Pelle-Parvel S43574/2009
Knalletorpets Putte-Prick S43573/2009
Knalletorpets Zune-Zparv SE40353/2014

Kogaråsens Bastian S29610/2009
Kogaråsens Dexter SE41844/2013
Kompiaisen Doktorin Erikoinen FI11162/14
Kopparås Athos SE14223/2014
Kopparås George SE37311/2011
Korpklyftans Lucky SE58018/2013
Korpklyftans Lufsen SE11364/2015
Korpklyftans Pingu SE58017/2013
Korpklyftans Rocky SE58020/2013
Krösaskogens Teodor S50420/2009

Krösaskogens Timo S50421/2009
Krösaskogens Viktor DK15273/2011 (SE40371/2011) 
Krösaskogens Vilfred  SE40372/2011
Krösaskogens Ylo SE24016/2014
Krösaskogens Zeke SE42746/2015
Krösaskogens Zvante SE42743/2015
Kuskvillans Blixt SE49016/2014

 

Till toppen av listan

L

Lejondalens Konrad Silvertass S54436/2006
Lejondalens Krut Knatting S54435/2006
Lejondalens Loffe Lejonklo S51688/2007
Lejondalens Odd Stjärnhimmel SE33199/2011
Lejondalens Opus Stjärnöga SE33201/2011
Lejondalens Ozo Stjärnfall SE33200/2011
Lejondalens Pripps På G SE12461/2011
Leka des Pins Ardéchois LOF 378/0

Lundbydalens Kaxe S60122/2005
Lövsjökärrs Molle Mullvad SE41099/2014

Till toppen av listan

M

Makaj’s Eje Fra Ejeland SE22293/2010
Mizacks Aries Indigo Blue SE50001/2014
Mättjärns Otto S63976/2005
Mättjärns Rackar Bolt SE16409/2014

Till toppen av listan

N

Till toppen av listan

O

Oxbergets Arnljot S23663/2005
Oxbergets Jonathan Lejonhjärta S67804/2008
Oxbergets Karl Lejonhjärta FI14860/09 (S67803/2008)

Till toppen av listan

P-Q

Pihlspetsens Andy Pandy FIN11088/04 (S54701/2003)
Pihlspetsens Idde King Edward SE41191/2012
Primus Magic Lord Alexander
SE59130/2011
Pihlspetsens Nisse New York SE58633/2015

Till toppen av listan

R

Ramsebergets Karl SE50708/2013 (unghundsbeskrivning)
Ramsebergets Karl SE50708/2013
Ramsebergets Lukas SE57182/2015

Ritou’s Alfred Påskägg S33710/2009
Ritou’s Algot Påskhare S33711/2009
Ritou’s Allan Påskgodis
S33712/2009
Ritou’s Birger Berguv SE29948/2011
Ritou’s Konrad Kärrhök SE29950/2011
Rätt O Slätts Rex Räv S54429/2006
Rätt O Slätts Rulle Redig SE54428/2006
Rätt O Slätts Välartige-Victor S63348/2008

Till toppen av listan

S

Skogsbygdens Viggo Viktigpetter SE65507/2009
Skogsbygdens Ådd Snömodd SE14582/2012
Skogsbygdens Ömovitz Comhem SE60374/2012
Skogsrikets Blixten SE26034/2010

Skogsrikets Plugg SE26029/2010
Skogsrikets Tex SE26033/2010
Stenrikas Kvicka Karl-A
  S22863/2008

Svedala Orvar Orkan SE65415/2010
Svedala Ragnar Regnskur SE65413/2010
Sydspetsens Sture-T SE25737/2014

Sänningegårdens Grim Kråkvicker S62249/2007
Sänningegårdens Gusten Gulmåra S62251/2007
Sänningegårdens Humle Hösthimmel S47424/2008
Sänningegårdens Inti S32511/2009
Sänningegårdens Kåre Kaffegrädde SE56557/2010
Sänningegårdens Olle Blåbärskaka SE18155/2013
Sänningegårdens Orax Mazarin SE18156/2013
Sänningegårdens Otto Schackruta SE18153/2013
Sänningegårdens Ozo Napoleonhatt SE18154/2013
Sänningegårdens Ume Unikum SE14211/2016

Till toppen av listan

T

Tasstrampets Fyrfota Frodo SE41098/2011
Tornaslättens Zeb
SE32317/2010
Torpets Danne S59801/2008 (20170514)
Torpets Danne S59801/2008 (20180505)

Torpets Doglas S59807/2008
Torpets Eddy
S52187/2009
Tridents Arne SE15769/2012
Tridents Astor SE15767/2012
Tridents Cigge SE10785/2013
Tridents Tennik FI35492/09 (S34348/2009)

Tridents Uffe SE44265/2010
Tridents Ufo SE44264/2010

Tridents Wilbur SE44199/2011 (2013)
Tridents Wilbur SE44199/2011 (2015)

Till toppen av listan

U-V-W

Ulvus Terje Treudd S32129/2002
Vargaviddernas Henry Hustomte
SE13753/2012
Vargaviddernas Mike Ikeson SE56675/2015
Vikings Balla Balder SE11000/2012
Viktor S47420/2007

Vynja’s Button S27313/2008
Västsibbes Fredde Ferrari SE11043/2015
Wassbölingens Aston-Martin SE21293/2014
Wassbölingens Bombi Bitt SE42524/2015
Wassbölingens Buddy-Holly SE42525/2015
Wassbölingens Buster-Keaton SE42526/2015
Westorps Qalle Qvickstep SE12377/2010
Wimsebos Thor-A DK01663/2013

Till toppen av listan

X-Y-Z

Z-Ti Joz DK01569/2012

Till toppen av listan

Å-Ä-Ö

Åswallens Gillis Gille S16574/2006
Åswallens Leo  SE18584/2012 – Unghundsbeskrivning

Till toppen av listan