Specialklubben för Västgötaspets

Hanar/Males födda före 2000

Beskrivningsprotokoll / description protocols

Här kan du se beskrivningsprotokoll i pdf-format. Du behöver Acrobat Reader för att kunna läsa dem. Du kan ladda ner det gratis här . Vissa protokoll ligger i jpg-format, alltså som vanliga foton.

Hundarna står i bokstavsordning enligt registrerat namn.

Obs: Om någon detalj missades vid beskrivningen – kontakta vid tillfälle någon beskrivare som då kan komplettera den detaljen.

Exteriörbeskrivna hanar födda EFTER 2000 hittar du –>här

Gamla protokoll håller på att scannas in och kommer att läggas upp på sidan i framtiden.



You can read the description protocol in PDF-format. You will need  Acrobat Reader to read them. Download here for free.

The dogs are presented in alphabetical order according to the name in the pedigree.

 

 
A
Akkevall Jazz S16569/75
Albert S00918/75
Alex-Agaton S10165/83
Arvid S29661/78
Assar S61276/79

 

Till toppen av listan

B

Bamse S41033/81
Björn S01233/67
Björn S35815/72
Bohman S59753/80
Bohman S59753/80 (unghund)
Boj S40323/80 (unghund)

 

Till toppen av listan

C

Chicko S60895/78
Cizzo S44314/79
Crut S44312/79

Till toppen av listan

D

Dacke S22408/79
Dagerfelix S17404/81
Domarringens Esbjörn S32718/68
Domarringens Igor Ingalf S43379/72
Domarringens Mimer S63148/76
Domarringens Pontus S22996/80

Till toppen av listan

E

Eddie S08282/73
Egge S36018/75
Elke’s Zimon Zundin S13388/99

Till toppen av listan

F

Falkboets Garm S43516/75
Figaro S60237/75 (beskrivning 1)
Figaro S60237/75 (beskrivning 2)
Frisco S15116/77

Till toppen av listan

G

Garmanicus S62116/77
Garmsdag S6114/77
Grim S16564/77
Grålötens Viking S19176/80 (beskrivning 1)
Grålötens Viking S19176/80 (beskrivning 2)
Grålötens Yngve S20304/79
Gullmarens Jocke S37837/74

Till toppen av listan

H

Hovmeneds Kasper S40310/80
Hurradonet X-Bert T-son Feldt S33454/98

Till toppen av listan

I

Ingo S37409/80

Till toppen av listan

J

Jesper S58063/77(beskrivning 1)
Jesper S58063/77 (beskrivning 2)
Jesper S58063/77 (beskrivning 3)
Jimmie S20841/77
Jocke S31846/82

Till toppen av listan

K

Kalle S40128/82
Key S31173/72
Knalle-Viking S26633/75
Kyrkdalens Nubbe S43073/78
Kyrkdalens Sudden S29724/80

Till toppen av listan

L

Lillvretens Go-Bit S28312/76
Lillvretens Leopold S60072/81
Ludde S05524/74
Ludde S42793/80

Till toppen av listan

M

Malte S66553/79

Till toppen av listan

N

Napoleon S61034/81
Nicke S36717/82
Nolgårdens Gottfrid S56526/82

Till toppen av listan

O

 

Till toppen av listan

P-Q

Puck S36720/82
Puff S55084/79
Putte S40314/80
Putte S40368/71 (beskrivning 1)
Putte S40368/71 (beskrivning 2)
Putte (oregistrerad)

Till toppen av listan

R

Rapp S16566/77
Repetas Frans S34079/75
Repetas Hannibal S63145/76
Repetas Heffa S63142/76
Repetas Honken S63144/76
Repetas Hubbe S63143/76
Repetas Ingolf S32259/78
Repetas Justus S59863/82
Rickcent S44421/76
Ricko S36718/82
Roj S37416/80
Rulle S55220/94
Rödagårdens Ajo S56903/76
Rödagårdens Elof S18265/78
Rödagårdens Hasko S24694/79
Rödagårdens Husky S24695/79
Rödagårdens Lurk S66546/79
Rödagårdens Nagel S66377/80
Rödagårdens Nagel S66377/80 UNGHUND
Rödagårdens Noak S66376/80
Rödagårdens Noak S66376/80 UNGHUND

Till toppen av listan

S

Silversöljans Nalle-Ricko S36501/81
Skogsbygdens Åsanisse Bondeson S51854/99
Skogsbygdens Åskar Hurtigson S51853/99
Skogsbygdens Sigge Andersson S48577/95
Skogsbygdens Sune Larsson S48576/95
Skogsbygdens Svante Tryggvesson S48575/95
Skogsbygdens Valentin Springare S37484/97
Skogsbygdens Valter Väktare S37482/97
Skogsbygdens Wilmer X-Arnesson S22495/94
Skogsbygdens Yrrol Suxé S22500/99
Skogsbygdens Yster Svansson S22499/95
Snäckans Pajas S44049/72
Solurets Folke S48559/74
Sorro S55086/79
Starvon Atlantic S47998/81
Sudden S45439/96
Svedala Lukas Lupus S12269/94
Swift S22600/91
Sylvester S10536/78

Till toppen av listan

T

Tim S19197/92
Tomtemors Dunker S58900/93
Tomtemors Ebbe S51606/95
Torgrim S29728/80
Torpareflickans Sjöbjörnen S11808/98
Tridents Freddy S44245/95
Tridents Grabben S44251/95
Tridents Ägir S65788/92
Tridents Äskil S65790/92
Trym S29730/80
Tuff S60840/89

Till toppen av listan

U-V-W

Urtimas Arbart S38821/71
Urtimas Edar S45275/74
Vallmyra Arro S26436/83
Vallmyra Pompe S16136/80
Vesböge Viktor S11559/2000


Till toppen av listan

X-Y-Z

Zentas Karo S60866/78
Zentas Nesse S29862/81
Zentas Nicke S29861/81

Till toppen av listan

Å-Ä-Ö

Östlinge Cettil Vikingson S64513/80
Östlinge Cnatte Vikingson S64512/80
Östlinge Finn Vikingson S27700/83
Östlinge Svenne S52039/76

Till toppen av listan