Kennel Viking och Kennel Tornaslätten kommer även i år att bjuda in till 2 stycken västgötaträffar på Storegård i Fjelie utanför Lund.
Storegård står till vårt förfogande söndagarna den 19 maj och den 22 september 2019 från kl. 11.00 så reservera redan nu dessa datum så möts vi där för en härlig dag i västgötaspetsens tecken.
I samband med träffen anordnas vallanlagstest och exteriörbeskrivning.
Information om detta samt anmälan finns här:
–> vallanlagstest
–> exteriörbeskrivning
För er som har varit med på träffarna innan vill vi berätta att Storegård har lagt ner själva hundparken så dom olika banorna finns inte längre kvar men området fortsätter att vara inhägnat så hundarna kommer att kunna vara lösa i försättningen också. Ta gärna med någonting att sitta på.
Vi är jätteglada över att våra västgötaträffar har blivit så uppskattade och har haft en så god uppslutning, givetvis hoppas vi på att det ska bli så denna gången med.
Både hundar och ägare brukar trivas i den avspända miljön och bara umgås. Hela området är tryggt inhägnad med stängsel så du kan ha din hund lös utan att du behöva oroa dig för att den kommer ut på villovägar utanför området. Alla är välkomna med sina västgötar, ta med familj och bekanta och givetvis får även annan hund än västgöte som finns i familjen följa med. Har du en tik som löper får du däremot hoppa över till nästkommande gång.
Det är ingen anmälningsplikt till själva träffen utan man kommer när man kan och går när man vill. Vill man vara med när det är som mest hundar på träffen bör man dock komma så tidigt som möjligt då de flesta kommer då. Matsäck tar man själv med sig, under dagen tänder vi grillarna och de som vill grilla har då möjlighet till att göra så.
För att så många som möjligt ska få möjligheten att komma uppskattar vi om ni delar med er av info:t om träffen till andra västgötaspetsägare som ni kommer i kontakt med, ju fler som kommer desto roligare.
Foton och lite text från en tidigare träff finns –>här